Telepati Reklamcılık
   Yüzey İşlemler
Mart-Nisan 2016 / Sayı: 107
Ocak-Şubat 2016 / Sayı: 106
Kasım-Aralık 2016 / Sayı: 105
Eylül-Ekim 2015 / Sayı: 104
Temmuz-Ağustos 2015 / Sayı: 103
Mayıs-Haziran 2015 / Sayı: 102
Mart-Nisan 2015 / Sayı: 101
Ocak-Şubat 2015 / Sayı: 100
Temmuz-Ağustos 2014 / Sayı: 97
Mayıs-Haziran 2014 / Sayı: 96
Temmuz-Ağustos 2013 / Sayı: 91
Mayıs-Haziran 2013 / Sayı: 90
Mart-Nisan 2013 / Sayı: 89
Ocak-Şubat 2013 / Sayı: 88
Eylül-Ekim 2012 / Sayı: 86
Temmuz-Ağustos 2012 / Sayı: 85
Mayıs-Haziran 2012 / Sayı: 84
Mart-Nisan 2012 / Sayı: 83
Ocak-Şubat 2012 / Sayı: 82
Kasım-Aralık 2011 / Sayı: 81
Eylül-Ekim 2011 / Sayı: 80
   GALVANİZ SONRASI KAYNAK

Abdulkerim TÜRK / Metalurji Müh. Marmara-Siegener Galvaniz Üretim Koordinatörü

1-Genel


Zaman zaman çelik fabrikasyonları üretmek için, sıcak daldırma galvanizli elemanları veya önceden galvanizlenmiş yarı mamul parçaları yerinde kaynatmak gerekebilir. Aynı zamanda elemanları galvanizlemeden önce monte etmek her zaman mümkün değildir. Bazı durumlarda tamamen kaynaklı montajın galvanizlenmesi, idaresi ve taşıması çok zordur. Bu durumlarda da galvaniz sonrası kaynak yapılacaktır.


Galvanizli çeliğin kaynak gereksinimleri galvanizlenmemiş çelikte olduğu gibi aynıdır. Yaygın olarak kullanılan çelikler üzerinde yapılan testler, kaynaklı veya kaynaksız çeliğin galvanizlenmesi sonucunda  mekanik özelliklerinde kayda değer bir değişiklik olmadığını göstermiştir.

 

Elle yapılan elektrik ark kaynağı yaygındır ve avantajları vardır. Daha sonra bu bilgi formunda açıklanacaktır.

 

3 mm kalınlığa kadar olan galvanizli çelikler için gaz kaynağı çok uygundur fakat kaynak etrafında ısıdan etkilenen alan elektrik ark kaynağının oluşturduğundan fazladır. Bu yüzden galvaniz kaplamada etkisi daha geniştir.

 

Galvanizli sacları kaynatmak gerektiğinde direnç kaynak metotları sıklıkla kullanılır.

 

2. Kaynak Uygulamaları

 

Kaynak işleminde yüksek sıcaklık kullandığından kaynağın her iki elemanındaki çinko kaplama buharlaşır ayrıca ısıdan etkilenir. Kaynak işleminde bu dikkate alınmalıdır.

 

Kaynak operatörü açığa çıkan bu grimsi beyaz çinko oksit dumanını gidermelidir. Sonucunda kaynak havuzunun görünürlüğünü azaltır ve gözenekli yetersiz kaynaklara sebep olur.

 

Görünürlüğü koruyacak uygun önlemler alınır ise galvanizli çelik üzerindeki kaynağın mekanik özellikleri kaplanmamış çelik üzerindeki ile aynı olacaktır.

 

Galvanizli çeliklerde alın kaynağı çelik plakalar arasındaki mesafe galvanizsiz çeliklerde olduğundan biraz fazladır. Bu buharlaşan çinko oksit in kaynak havuzundan daha kolay buharlaşmasına izin verir ve gözenek oluşmasını engeller. Aynı uygulama V tipi kaynak içinde geçerlidir.

 

Şekil 1 b galvanizli çeliklerde iyi kalitede kaynak üretmek için kaynak hızının önemli olduğunu göstermektedir.

 

Normalden yavaş kaynak hızı çinko oksit in kaynaktan buharlaşmasına izin verir. Hızlı kaynak sonucunda çinko oksit kaynakta hapsolur ve kaynakta gözeneklerin oluşmasına neden olur.


Arkta çinko oksit buharının bulunması ark kararlılığını etkiler. Kaynak akımında ufak bir artış olması ark kararlılığını iyileştirir ve çinko oksit in kaynak havuzundan buharlaşmasına yardımcı olur.


Şekil 1d doğru elektrot seçiminin gerekli olduğunu göstermektedir.

 

Galvanizli çeliğin kaynağı için uzun sürede katılaşan cüruf oluşturan elektrotlar tercih edilmelidir. Donma hızı düşük cüruf çinko oksit buharının kaynak metalinden kaçması için daha fazla zaman verir.

 

Olağanüstü bir şekilde gerilim oluşturmayan Düşük karbonlu çeliklerinin ve yapı çeliklerinin kaynağı için önerilen kaynak çubukları rutil veya ve normal çapta rutil selüloz kaplı çubuklardır. Doğru seçim kaynak kökünde çinko içermesini önlemek için özellikle önemlidir.

 

Kaynak kökü belirlenmişse elektrot seçiminin önemi azalır. Çünkü başlangıç işleminde kaynak kökünü belirlerken kaynak yapılacak çelik yüzeylerde çinko serbest kalır.

 

Belirlenen limitleri aşan çinko dumanına maruz kalan kaynak operatörü sağlık ve güvenlik önlemlerine tamamen uyması gerektiğini göstermektedir. Havalandırma iyi yapılmalıdır. Kaynak bölgesindeki dumanı tutmak için ticari ekipmanlar mevcuttur.

 

Bazen önceden galvanizlenmiş çelik elemanlar kaynak yapılacak bölgelerde çinko bulunmaması şartnamede belirtilmiş olabilir. Bu durumda kaynak yapılacak bölge en az 10 cm lik bölgeden çinko kaplama uzaklaştırılır. Çinko kaplamayı uzaklaştırmanın en etkili yolu kaynak sıcaklığının altında yakarak uzaklaştırmaktır. (Çinko oksit dumanı için sağlık ve güvenlik uyarılarına uyulması gerektiğini hatırlayın).

 

Zımparalama veya diğer aşındırma metotları sonucunda yüzeyde çok az çinko kalabilir. Yakma işlemi sonunda yüzeyleri fırçalama veya taşlamaya gerek kalmayacak bir şekilde çinkodan arınmış kaynağa hazır bir yüzey oluşturur.

 

3. Kaynak Metotları

 

Açık ya da korumalı otomatik ark kaynağının kullanıldığı durumlarda genel problem iş parçaları arasındaki doğru olmayan mesafedir.

 

Parçalar birbirine çok yakın olduğunda buharlaşan çinko oksit kaynak içinde hapsolur gözenekli kaynak oluşur. Mesafe arttırıldığında ve kaynak hızı düşürüldüğünde iyi sonuçlar elde edilir. Kaynak havuzunun büyük olması buharlaşan çinko oksit in kaçması için daha iyi olanak sağlar.

 

Metal Aktif Gaz (MAG) sıklıkla kullanılır. %20 CO2, ve % 80 argon gaz karışımı, saf argon korumasına göre daha iyi sonuç verir.

 

   Aynı tarif burada da uygundur.


       Galvanizli çelik için kaynak hızı galvanizsiz   çeliktekinden yavaş  olmalıdır.

       Mesafe 1 – 2 mm arttırıldığında gözenek oluşumu engellenir ve elektrot telinin hafif salınım hareketi kaynağın tavlanmasını sağlar.

      CO2 kaynağında kısa ark, kaynak çapağı oluşumunu arttırır ve oluşan bu çapaklar kaynağa yakın çinko kaplamaya yapışır.  


Galvanizsiz çelik kaynağında MAG, alın ve V kaynakları röntgen ışınları ile bakıldığında mükemmel yapı oluşturdukları gözlenir. Kaynak hızında uygun düşüş sağlandığında galvanizli çeliklerde de benzer sonuçlar elde edilir. Püskürtme ve titreşimli ark ta yukarıda önerildiği gibi iyi sonuçlar verir.   

 

Tungsten Inert Gaz (TIG) kaynağı galvanizli çelikler için tavsiye edilmez. Ark ta çinkonun buharlaşması tungsten elektroda zarar verir.  

 

Çoğu kaynak metotları kullanılarak  galvanizli çelik kaynağında iyi sonuçlar elde edilebileceği söylenebilir. Fakat kaynak uygulamalarında ufak değişiklikler gerekebilir. 

 

Operatörler doğru parametreleri belirlemeleri için öğrenerek bilgilerini geliştirmeye ihtiyaçları vardır.   

 

Galvanizli çeliklerde tüm kaynak şekilleri kaynak bölgesinde çinko kaplamayı tahrip eder ve kaynak yakınındaki kaplama zarar görür. Kaynak işlemi tamamlandıktan sonra koruyucu kaplama yeniden onarılmalıdır. 

 

Tamir BS 729 -1971(1986) ve pr EN 1029 (hazırlık dokümanı EN 21461) standartlarına göre çinkoca zengin boya veya benzer kabul edilebilir bir boya kullanılarak standartların gerektirdiği kalınlıkta çinko zengin bir film oluşturulur. 

 

Çinko boya uygulamadan önce kaynak curufları, yanma sonucunda oluşan çinko oksit kalıntıları temizlenmelidir.  

 

Kaynak bölgesi boya uygulamadan önce Sa 2 ½ pürüzlülüğü elde edilecek şekilde kumlanması tavsiye edilir. Zımparalama kullanılacak ise imalatçının önerdiği tamir araçları kullanılabilir.   

 

Kaynak bölgesi boya uygulamadan önce Sa 2 ½ pürüzlülüğü elde edilecek şekilde kumlanması tavsiye edilir. Zımparalama kullanılacak ise imalatçının önerdiği tamir araçları kullanılabilir.

Geri Dön
| Ana Sayfa | Kurumsal | Yayınlarımız | Online Dergi | Abonelik | Reklam Verin | İletişim
© 2018 | Telepati Reklamcılık | Her Hakkı Saklıdır.
Proje Demircan Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Hizmetleri